درخت خرما

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | چهارشنبه 6 مرداد 1395 در ساعت 13 : 58 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

نخل خرما

خرما میوه ای بسیار مغذی است که دارای انرژی زیادی می باشد. درخت خرما با سایر انواع درختان متفاوت است. در واقع درخت خرما هم از نظر ظاهری و هم از نظر بافت دارای تفاوت بسیار با سایر درختان می باشد. درخت خرما، نخل خرما نامیده می شود. کاشت درخت خرما در ایران دارای سابقه طولانی است و به ابتدای شکل گیری تاریخ بر می گردد. در دنیا نیز کاشت درخت خرما (نخل ) از دیرباز رایج بوده است و دارای قدمت 5000 ساله است.

روش تکثیر درخت خرما

روش تکثیر درخت میوه خرما به روش کشت پاجوش است. علاوه بر این از روش کاشت هسته خرما نیز می توان نخل خرما را تکثیر کرد. پاجوش در واقع ، درخت های کوچکی هستند که در اطراف نخل مادر رشد می کنند. کشت پاجوش بهترین شیوه برای تکثیر درخت خرما است. برای تکثیر میوه خرما ، فصل تابستان بهترین و مناسب ترین فصل است و این میان ماه های تیر و مرداد برای این کار بسیار ایده آل و عالی می باشند. برای بارور کردن نخل خرما از روش ایوار استفاده می شود. به گونه ای که در فصل مناسب ، خوشه های درخت نر را جدا می کنند و از این طریق نخل ماده را بارور می کنند. لازم به ذکر است که در بارور سازی درخت خرما ، به ازای هر 15 نخل نر ، 95 اصله نخل ماده برای بارورسازی مد نظر قرار می گیرند.

انواع نخل خرما

با این وجود درخت خرما در انواع مختلف و متفاوتی نیز وجود دارد. به گفته برخی از افراد تنوع نخل خرما به 400 نوع می رسد. در میان انواع مختلف نخل ، میوه رطب و خرما در گونه آل مهتری سریع تر از سایر انواع درخت خرما با بار می نشیند. و هلیلی ، آخرین گونه ای است که از میان انواع نخل خرما ، بار می دهد. برخی دیگر از انواع نخل عبارتند از نخل خنیزی ، نخل شاهانی ، نخل سلانی ، نخل شکری ، نخل مرداسنگ و بسیاری دیگر.

درخت خرما می تواند به عنوان یک منبع درآمد برای کشاورز محسوب شود. در دو فصل تابستان و زمستان میوه این درخت قابل استفاده است. کشاورز می تواند در فصل تابستان ، میوه را به صورت رطب برداشت کند و در فصل زمستان نیز از خرما تولید شده بهره ببرد. علاوه بر این می توان از خرما فرآورده های مختلفی تولید کرد. برخی از فرآورده های خرما عبارتند از شیره خرما ، قند مایع خرما و غیره. حتی هسته خرما نیز دارای کاربرد های بسیاری است. در مورد خواص خرما به طور مفصل در مقالات قبلی توضیحاتی را ارائه کرده ایم.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :